Státy EU - Belgie


vlajka Hlavní město: Brusel
Rozloha: 30 510 km2
Nejvyšší bod: Signal de Botrange (694 m n. m.)
Počet obyvatel: 10,7 milionu
Hustota zalidnění: 337 obyv. / km2
Jazyk: nizozemština , francouzština, němčina
Státní zřízení: federativní konstituční monarchie
Měna: euro (EUR)
Rok vstupu do EU: zakládající člen
Národní TLD: .be

Charakteristika:

Belgie získala nezávislost v roce 1830. Jedná se o federální stát, přesněji o konstituční monarchii. Parlament má dvě komory: poslaneckou sněmovnu (4 letý mandát) a horní komoru neboli senát. Vzhledem k politické struktuře vládnou v Belgii koaliční vlády.
V Bruselu sídlí několik mezinárodních organizací: nachází se zde většina evropských institucí a také například ústředí NATO.

Belgie se dělí na tři regiony: na severu nizozemsky mluvící Flandry, na jihu francouzsky mluvící Valonsko a bilingvní hlavní město, kde mají oba uvedené jazyky statut úředního jazyka. Ve východní části země rovněž sídlí nepočetná německy mluvící menšina (cca 70 000 obyvatel).

Krajina v Belgii je poměrně rozmanitá: 67 km mořského pobřeží a pobřežních rovin u Severního moře, rovina ve středu země a lesnatá vrchovina v Ardenách na jihozápadě.

Mezi nejznámější Belgičany patří Georges Rémi (tvůrce komiksu o Tintinovi), spisovatelé Georges Simenon a Hugo Claus, Jacques Brel (skladatel a zpěvák), cyklista Eddy Merckx a třeba i hlavní hrdina detektivek Agathy Christie - Hercule Poirot.

Nejznámější produktem Belgie je zřejmě čokoláda, která je známá a oblíbená po celém světě. Oblíbeným jídlem jsou v Belgii mušle s hranolky, které jsou údajně původní belgickou specialitou.
Vyrábí se zde rovněž přes tisíc značek piva.


Zdroj:
europa.eu