Státy EU - Česká republika


vlajka Hlavní město: Praha
Rozloha: 78 867 km2
Nejvyšší bod: Sněžka (1602 m n. m.)
Počet obyvatel: 10,3 milionu
Hustota zalidnění: 133 obyv. / km2
Jazyk: čeština
Státní zřízení: republika
Měna: koruna česká (CZK)
Rok vstupu do EU: 2004
Národní TLD: .cz

Charakteristika:

Česká republika vznikla v lednu 1993, kdy se po rozpadu bývalého Československa na dvě části stala nezávislým státem. Před 2. světovou válkou patřilo Československo mezi deset průmyslově nejvyspělejších zemí světa a bylo jedinou středoevropskou zemí, která si udržela demokracii až do roku 1938.

Většinu území České republiky pokrývají kopce a pohoří, díky čemuž jsou zde ideální podmínky pro turistiku, lyžování nebo třeba jízdu na horských kolech.

Hlavní město České republiky - Praha - se pyšní se bohatou historickou architekturou různých slohů, přičemž čerpá ze své historie, která je starší než 1000 let. Z tohoto důvodu je mimo jiné toto město velmi vyhledávanou lokalitou pro mnoho filmových tvůrců.

Nejvýznamnějším hospodářským odvětvím je stále průmyslová výroba, zejména výroba automobilů, obráběcích nástrojů a strojírenských výrobků. K hlavním pěstovaným plodinám pak patří především kukuřice, cukrová řepa, brambory, pšenice, ječmen a žito.

Světoznámým produktem České republiky je pivo - v zahraničí je patrně nejpopulárnější pivo z Plzně (Pilsner).
Na jižní Moravě a na některých místech v Čechách se taktéž pěstuje i víno. Rovněž se zde vyrábí velké množství minerálních vod. Tradiční součástí jídel jsou knedlíky, které se připravují z brambor nebo z mouky.

Z umělců se v zahraničí proslavili například Alfons Mucha (secesní malíř), Antonín Dvořák a Bedřich Smetana (skladatelé), Emil Zátopek (maratónec) a Franz Kafka a Milan Kundera (spisovatelé).


Zdroj:
europa.eu