Státy EU - Estonsko


vlajka Hlavní město: Tallinn
Rozloha: 45 226 km2
Nejvyšší bod: Suur Munamägi (318 m n. m.)
Počet obyvatel: 1,4 milionu
Hustota zalidnění: 29 obyv. / km2
Jazyk: estonština
Státní zřízení: republika
Měna: Estonská koruna (EEK)
Rok vstupu do EU: 2004
Národní TLD: .ee

Charakteristika:

Estonsko, které je nejsevernější z pobaltských států, se stalo nezávislé po odloučení od Sovětského svazu v roce 1991. Jedná se o rovinatou zemi na východním pobřeží Baltského moře. Nachází se zde mnoho jezer a ostrovů, na velké části území se rozkládá zemědělská půda a lesy.

Jazyk estonska - estonština - je příbuzný s finštinou avšak nepodobá se jazykům ostatních pobaltských republik ani ruštině, kterou však hovoří přibližně čtvrtina obyvatel země.

Hlavním městem Estonska je Tallinn. Jedná se o jedno z nejzachovalejších středověkých měst Evropy.
Základem estonského hospodářství je strojírenství, potravinářská produkce, výroba kovů, chemických látek a výrobků ze dřeva. Důležitý je rovněž i cestovní ruch, který se na HDP Estonska podílí 15 %.

Estonská kuchyně byla ovlivněna národy, které v průběhu dějin v této oblasti vládly – tj. zejména Dánové, Němci, Švédové, Poláci a Rusové. K tradičním jídlům Estonska patří marinovaný úhoř, jelita a kyselé zelí s vepřovým masem.

Mezi známé Estonce patří třeba Jaan Kross (spisovatel), Friedrich Reinhold Kreutzwald (autor národního eposu) a spisovatel, filmový tvůrce, diplomat a politik Lennart Meri.


Zdroj:
europa.eu