Státy EU - Francie


vlajka Hlavní město: Paříž
Rozloha: 547 030 km2
Nejvyšší bod: Mont Blanc (4 810 m n. m.)
Počet obyvatel: 63,7 milionu
Hustota zalidnění: 111 obyv. / km2
Jazyk: francouzština
Státní zřízení: poloprezidentská republika
Měna: euro (EUR)
Rok vstupu do EU: zakládající člen
Národní TLD: .fr

Charakteristika:

Francie - rozlohou největší členská zemí EU - se rozprostírá se od Severního až po Středozemní moře.
Geografický profil Francie je velice různorodý - na východě a na jihu jsou hory (s nejvyšší horou západní Evropy - Mont Blanc), západ a střed je převážně rovinatý.
Hlavní francouzské nížiny jsou tvořeny povodími 4 řek – Loiry a Garonny na západě, Seiny na severu, a Rhóny, která teče z Ženevského jezera do Středozemního moře.

Prezident republiky, který je volen v přímých všeobecných volbách na pětileté období, má poměrně významnou politickou funkci - předsedá schůzím kabinetu a má celkovou odpovědnost v hlavních oblastech zahraničních věcí a obrany. Každodenní fungování Francie má však na starosti premiér.
Parlament tvoří Národní shromáždění, jehož členové jsou voleni každých pět let a Senát, jehož členy vybírá volební kolegium.

Francie disponuje vyspělým průmyslovým hospodářstvím a poměrně silným zemědělstvím. Nejdůležitějšími průmyslovými odvětvími jsou: výroba automobilů, letecký průmysl, informační technologie, elektronika, odvětví chemických a farmaceutických látek a módní průmysl.

Z Francie pochází mnoho z nejvlivnějších spisovatelů a myslitelů, např. Descartes, Pascal, Rousseau, Voltaire, Balzak, Baudelaire, Flaubert, Sartre nebo Camus.
Na poli francouzského umění potom dominují díla Renoira, Moneta, Cézanna, Gauguina, Matisse, Braqua a mnoha dalších.

Francouzská kuchyně patří mezi nejvyhlášenější kuchyně v Evropě a možná i na světě. Vaření a stolování je součástí francouzské kultury a životního stylu.


Zdroj:
europa.eu