Státy EU - Kypr


vlajka Hlavní město: Nikósie (Lefkosía)
Rozloha: 9 251 km2
Nejvyšší bod: Olympos (1 952 m n. m.)
Počet obyvatel: 800 tisíc
Hustota zalidnění: 84 obyv. / km2
Jazyk: řečtina, turečtina
Státní zřízení: republika
Měna: euro (EUR)
Rok vstupu do EU: 2004
Národní TLD: .cy

Charakteristika:

Kypr, ležící jižně od Turecka, je největší ostrov ve východním Středomoří.
Od obsazení severní části Kypru Tureckem v roce 1974 je severní turecká kyperská komunita oddělena od jižní řecké kyperské komunity takzvanou Zelenou linií.

Dvě hlavní pohoří Kypru - "Pentadaktylos" na severu a "Troodos" ve střední a jihozápadní části ostrova - odděluje úrodná rovina zvaná "Messaoria".

Kypr byl po dlouhou dobu důležitou křižovatkou mezi Evropou, Asií a Afrikou. Stále jsou zde patrné mnohé stopy, které zde zanechaly jednotlivé civilizace, například římské amfiteátry a vily, křižácké hrady a prehistorická sídliště, byzantské kostely a kláštery.
Kypr je také znám jako ostrov Afrodity - bohyně lásky a krásy, která se zde podle pověsti narodila.

Mezi hlavní hospodářské činnosti patří: cestovní ruch, vývoz oděvního a řemeslného zboží a námořní doprava. K tradičním řemeslům patří výroba keramiky, měděných výrobků a výšivka.

V oblasti moderní literatury se proslavili zejména kyperští spisovatelé Costas Montis a Demetris Th. Gotsis, v hudbě pak skladatelé Evagoras Karageorgis a Marios Tokas.

K specialitám místní kuchyně patří tradiční "meze" (výběr různých chuťovek podávaných jako hlavní jídlo), sýry a pálenky.


Zdroj:
europa.eu