Státy EU - Litva


vlajka Hlavní město: Vilnius
Rozloha: 65 200 km2
Nejvyšší bod: Aukštojas (293,84 m n. m.)
Počet obyvatel: 3,4 milionu
Hustota zalidnění: 52 obyv. / km2
Jazyk: litevština
Státní zřízení: republika
Měna: litevský litas (LTL)
Rok vstupu do EU: 2004
Národní TLD: .lt

Charakteristika:

Litva, nejjižnějsí a zároveň největší a nejlidnatější z pobaltských států, byla okupována Sovětským svazem a nezávislost získala prohlášením nezávislosti 11. března 1990.
Litevci tvoří asi 84 % obyvatel - mezi největší etnické menšiny patří Poláci (6%) a Rusové (5%).

Krajina Litvy je většinou rovinatá, výjimku tvoří několik nízkých kopců na západě a východě státu. Územím Litvy protéká 758 řek, nachází se zde více než 2 800 jezer. Litva taktéž disponuje 99 km dlouhou částí pobřeží Baltského moře, využívanou zejména pro rekreační účely nebo jako přírodní rezervace.

Hlavním městem Vilnius protékají řeky Neris a Vilnia. Architektura Vilniusu v jeho nejstarší části se řadí mezi evropské skvosty.
Tamější univerzita (zal. 1579) je komplex renesančních boduv s velkým počtem nádvoří a tvoří jakési samostatné "městem ve městě".

Litevský patlament ("Seimas") je pouze jednokomorový a má 141 členů. Prezident litvy (pětileté volební období) se věnuje především zahraniční a bezpečností politice.

Mezi nejoblíbenější litevské kulinářské speciality patří zejména polévka z řepy, která se podává studená. Často se zde rovněž podávají jídla z brambor.


Zdroj:
europa.eu