Státy EU - Rakousko


vlajka Hlavní město: Vídeň
Rozloha: 83 871 km2
Nejvyšší bod: Grossglockner (3 798 m n. m.)
Počet obyvatel: 8,3 milionu
Hustota zalidnění: 98 obyv. / km2
Jazyk: němčina
Státní zřízení: spolková republika
Měna: Euro (EUR)
Rok vstupu do EU: 1995
Národní TLD: .at

Charakteristika:

Až do konce první světové války bylo Rakousko centrem rozlehlé říše, která ovládala velkou část střední Evropy. Nyní je Rakousko spolkovou republikou, která se skládá z devíti spolkových zemí.

Ve Vídni, hlavním městě Rakouska, sídlí několik mezinárodních organizací, například Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, Mezinárodní agentura pro atomovou energii nebo Organizace zemí vyvážejících ropu.

Západní a jižní části Rakouska dominují Alpy, zatímco východní spolkové země, včetně Vídně, leží v dunajské kotlině.

Rakouský parlament je dvoukomorový - Národní rada má 183 členů, kteří jsou voleni v přímo na dobu čtyř let, Spolková rada má 62 členů volených na čtyři roky nebo šest let.

Rakousko má velmi bohaté kulturní dědictví, za všechny jmenujme tato jména: Wolfgang Amadeus Mozart a Franz Schubert (skladatelé), Sigmund Freud a Ludwig Wittgenstein (filozofové) nebo Gustav Klimt (malíř).

Rakouské hospodářství tvoří zejména průmysl, poměrně várazné je však i zemědělství. Významným zdrojem příjmů je rovněž i turistika.

Kulinářské speciality Wiener Schnitzel a Apfelstrudel se proslavily do takové míry, že jejich názvy není nutno překládat.


Zdroj:
europa.eu