Státy EU - Řecko


vlajka Hlavní město: Atény
Rozloha: 131 940 km2
Nejvyšší bod: Olymp (2 917 m n. m.)
Počet obyvatel: 11,2 milionu
Hustota zalidnění: 81 obyv. / km2
Jazyk: řečtina
Státní zřízení: republika
Měna: euro (EUR)
Rok vstupu do EU: 1981
Národní TLD: .gr

Charakteristika:

Řecko se rozkládá poblíž hranic Evropy a Asie, konkrétně na jižním okraji Balkánského poloostrova v jihovýchodní Evropě. Jeho území zahrnuje více než 2 000 ostrovů v Egejském a Jónském moři, avšak pouze asi 165 z nich je obydleno. Nejvyšším vrcholem země je bájná hora Olymp.

Řecko je jednou z hlavních kolébek evropské civilizace. Tak např. řecké městské státy byly průkopníky v rozvoji demokratických forem vlády.

Dnešní Řecko je republikou (rozdělenou na 13 správních regionů) založenou na ústavě z roku 1975. Jednokomorový parlament čítající 300 členů je volen na období čtyř let.

Více než 50% řeckého průmyslu je soustředěno v oblasti aglomerace hlavního města - Athén. Mezi hlavní hospodářská odvětví patří: zemědělství, cestovní ruch, stavebnictví a námořní doprava.

K nejznámějším Řekům naší éry patří například filmový tvůrce Kostas Gavras, laureát Nobelovy ceny Odysseus Elitis a hudební skladatel Mikis Theodorakis.

Řecká kuchyně je velmi známá hojným používáním kozího a skopového masa, oblíbená jsou ale také jídla z ryb. Typickou chuť dodává řeckým jídlům tradiční olivový olej, který se zde vyrábí v poměrně velkém množství.


Zdroj:
europa.eu