Státy EU - Rumunsko


vlajka Hlavní město: Bukurešť
Rozloha: 238 391 km2
Nejvyšší bod: Moldoveanu (2 554 m n. m.)
Počet obyvatel: 21,5 milionu
Hustota zalidnění: 93 obyv. / km2
Jazyk: rumunština
Státní zřízení: republika
Měna: rumunský leu (RON)
Rok vstupu do EU: 2007
Národní TLD: .ro

Charakteristika:

Rumunsko se rozkládá v jihovýchodní Evropě. Sever je převážně hornatý avšak jižní části státu dominuje rozlehlé údolí povodí Dunaje. Poblíž Černého moře tato řeka tvoří deltu, která je přírodní rezervací.

Rumunský parlament je tvořen dvěma komorami (senátem a poslaneckou sněmovnou), přičemž členové obou komor jsou voleni na dobu 4 let.

Přibližně 90% obyvatel Rumunska jsou Rumuni, nejpočetnější menšinou jsou Maďaři (7%). Úřední jazyk Rumunska - Rumunština - se vyvinula přímo z latiny, ačkoliv Rumunsko od zemí, kde se mluví románskými jazyky, oddělují země, ve kterých se mluví slovanskými jazyky.
Rumunsko oplývá poměrně značným množstvím přírodních zdrojů, mezi které patří např. ropa, zemní plyn, uhlí, železo, měď a bauxit. Mezi hlavními průmyslová odvětví patří zpracování kovů, petrochemický průmysl a strojírenství.

Ke specialitám rumunské kuchyně patří mleté maso pečené v zelných listech, dušené vepřové maso s česnekem a cibulí a koblihy se smetanou a tvarohem.

Děsivá legenda o Drákulovi byla inspirována starým příběhem o rumunském hraběti Vladu Draculovi z 15. století, jehož syn za války neblaze proslul tím, že narážel zajaté nepřátele na kůl.
K Rumunům, kteří se naopak proslavili díky svému talentu, patří spisovatel Eugene Ionescu, gymnastka Nadia Comaneciová a skladatel George Enescu.


Zdroj:
europa.eu