Státy EU - Slovensko


vlajka Hlavní město: Bratislava
Rozloha: 49 035 km2
Nejvyšší bod: Gerlachovský štít (2 655 m n. m.)
Počet obyvatel: 5,4 milionu
Hustota zalidnění: 103 obyv. / km2
Jazyk: slovenština
Státní zřízení: republika
Měna: Euro (EUR)
Rok vstupu do EU: 2004
Národní TLD: .sk

Charakteristika:

Slovensko se stalo nezávislým státem po rozdělení Československa na dvě části - Českou republiku a Slovensko - v lednu 1993.

Nachází se ve střední Evropě a s některými sousedními zeměmi jej spojuje řeka Dunaj. Do severní poloviny Slovenska zasahují Karpaty, do kterých patří i Vysoké Tatry - oblíbené to centrum zimních sportů. Ve Vysokých Tatrách se nalézá i nejvyšší slovenská hora - Gerlachovský štít.
Roviny v oblasti Podunajské nížiny jsou velmi úrodné, pěstuje se: pšenice, ječmen, brambory, cukrová řepa, ovoce, tabák a hrozny.

Slovenský prezident je volen v přímých volbách na období pěti let. Slovensko má jednokomorový parlament, jehož 150 členů je voleno na čtyřleté období.

Na mnoha kopcích se tyčí pevnosti, svědčící o dlouhé historii vpádů cizích vojsk na Slovensko. V Bratislavě, kde byli kdysi dávno korunováni uherští králové, se dochovaly středověké a barokní architektonické památky.

K tradičním slovenským jídlům patří například brynzové halušky a zelňačka s klobásou.

K nejznámějším Slovákům patří Štefan Banič, který v roce 1913 vynalezl padák, nebo například zakladatel pop-artu Andy Warhol, jehož rodiče pocházeli ze Slovenska.


Zdroj:
europa.eu