Státy EU - Spojené království


vlajka Hlavní město: Londýn
Rozloha: 244 110 km2
Nejvyšší bod: Ben Nevis (1343 m n. m.)
Počet obyvatel: 60,4 milionu
Hustota zalidnění: 249 obyv. / km2
Jazyk: angličtina
Státní zřízení: Konstituční monarchie
Měna: Libra šterlinků (GBP)
Rok vstupu do EU: 1973
Národní TLD: .uk

Charakteristika:

Spojené království (United Kingdom) se skládá z Anglie, Walesu, Skotska (tj. Velká Británie) a ze Severního Irska. Krajina je zde velmi rozmanitá: od útesů na některých částech pobřeží, přes vysočiny a nížiny až po mnoho ostrovů, zejména na severu u Skotska.

Angličané tvoří více než 80% obyvatel, Skoti tvoří téměř 10%, zbytek tvoří Velšané a Irové. Spojené království je též domovem mnoha různých komunit přistěhovalců, zejména z bývalých kolonií v Karibiku, z Indie, Pákistánu, Bangladéše a Afriky.

Ekonomika Velké Británie, která je jednou z největších v Evropě, je stále více zaměřena na služby, i nadále však disponuje výrobní kapacitou v oblasti strojírenství, technologií a i v jiných odvětvích. Proslulá londýnská čtvrť "City" je světovým střediskem finančních služeb.

Spojené království dalo světu mnoho velkých vědců včetně Isaaca Newtona a Charlese Darwina. Otec moderní ekonomie, Adam Smith, byl Skot. Anglickou literaturu představují např: Geoffrey Chaucer nebo Shakespeare, ze současnosti např. J. K. Rowlingová nebo Doris Lessingová.

Tradiční kuchyně je známá například pro: Arbroath smokies, Ulster fry, Laverbread nebo Lancashire hotpot.


Zdroj:
europa.eu